Next Meeting: AGM Monday November 4th 7:30pm at North Chadd

GMCCGBA runs several competitions each year which are available to all male bowlers of any age. These are:

L.Chambers. Painters and Decorators Premier Cup - 8-man team competition played on a 4 at home/4 away basis until the finals day.

Chambers Ltd 2019 Premier Cup.Entries are invited to any club affiliated to Gm all teams entries to be in by May 1st played on a four home 4 away basis and to be mutually agreed when you play but no later than date set out in a earlier post only 4 players will constitute a match not 2 and 2 etc like in the past.Please let me know asap cheers.Last season's Champions the Grapes and runners up Ashton cc will represent Gm this year in the Bcgba World team championships

Dates for the Gmccgba Chambers P&D Premier Cup 2019.Entries are to be in by May 1st.£20 entry fee.4 home 4 away.Teams cannot play 2 and 2 no more only 4 players to play rather away or at home.Games to be played by said dates no later.All teams to mutually agree date and times with a practice for all players.Agg score decides or most wins.These are the dates to be played by no later.

1st Round Sun June 9th
2nd Round Sun July 14th
3rd Round Sun Aug 18th

Semis and final Sunday 29th September 11.00 at a green to be decided. Entries to me Steve Squire on 07842487300

GM TEAM CHAMPIONSHIP SPONSORED BY
CHAMBERS Painting & Decorating
The draw was made at Harehill Park by Clive Chapman & Wayne Usher at the GM merit Qualifier.
Pre-Lim (To be played by 9th June)
Dukinfield Central v Grapes
Prestwich 1 (premier team) v Ashton CC
New St 2 (premier team) v Springhead
Round 1 (To be played by 14th Junly)
Dukinfield or Grapes v Prestwich 1 or Ashton CC
New St or Springhead v Hollinhurst
Hollinwoood v Prestwich 2
Bulloughmoor v New St 1
Springbank 1 (Chaddy League 1 Team) v North Chadderton
Hopwood v Monton
Royle v Hadfield
Altrincham Boro v Springbank 2

LAST 16 OF THE 2019 CHAMBERS PAINTERS AND DECORATORS GMCCGBA TEAM CHAMPIONSHIPS
NEXT RD TO BE PLAYED BY JULY 14TH

1 DUKINFIELD V PRESTWICH BC 1
2 SPRINGHEAD V HOLLINHURST
3 HOLLINWOOD V PRESTWICH BC 2
4 BULLOUGH MOOR V NEW ST 1
5 SPRINGBANK 1 V NORTH CHADD
6 HOPWOOD V MONTON
7 ROYLE BC V HADFIELD
8 SPRINGBANK 2 V ALTY BORO


3rd Round (To be played by 18th Aug)
Semi Final & Final 29th Sept green to be confirmed)

Senior Merit - Individual Knockout competition, run on multiple qualifying greens down to a final day held on a neutral green to all bowlers.

2019 Gtr Manchester County County Merit dates and times no practice

Harehill Park Friday 3rd May 6.30

1st Round
Adam Higgins 21 v 12 Jake Frost
Andy Fergus w/o v Ben Stapleton
Jimmy Hynes 21 v 12 Andy Wakeling
Steve Halliwell 21 v 20 Dave Moulton
Paul Wakeling w/o v Peter Feilding
Joe Jolly 21 v 19 Andy Howarth
Adam Spence w/o v Stephen Leach
Jack Lindsay 21 v 15 Wayne Usher
2nd Round
Adam Higgins 21 v 16 Andy Fergus
Jimmy Hynes 19 v 21 Steve Halliwell
Paul Wakeling 21 v 18 Joe Jolly
Adam Spence 11 v 21 Jack Lindsay
Qualifier
Adam Higgins 21 v 18 Steve Halliwell
Paul Wakeling 21 v 7 Jack Lindsay
Final Day 15th June Dress Code applies
Green to be confirmed
GM would like to thank Harehill Park for all there help in running this qualifier


Monton Bc Saturday 4th May 11.00

1st rd
T.Greenhalgh 21-20 D.Palin
R.Ellis w/o R.Taylor
C.Bly 21-12 C.Massey
L.Greenhalgh 21-17 T.Palin
M.Toth 21-19 B.McAllister
C.Greenhalgh 21-17 D.Barlow
K.Wickham w/o N.Young
A.Raymond 21-07 T.Williams

2nd rd
Terry Greenhalgh 21-17 Robbie Ellis
Chris Bly 21-13 Lee Greenhalgh
Mitch Toth 21-15 Chris Greenhalgh
Ken Wickham 21-13 Andy Raymond

Qualifying games
Chris Bly 21-09 Terry Greenhalgh
Mitch Toth 21-12 Ken Wickham


Norden Bc Friday 10th May 6.30 

1st Round
A Torr 21 - 18 R Hampson
C Chapman 21 - 14 P Holt
P Kitchen 18 - 21 Allan Rushton
J Wade 21 - 19 M Bamford
R Fay 21 - 13 S Atkinson
A Lowe 21 - 12 M Hodson
P Biram 21 - 16 T Eccles
M Roberts 18 - 21 B Collinge
2nd Round
A Torr 17 - 21 C Chapman
Allan Rushton 21 - 12 J Wade
R Fay 9 - 21 A Lowe
P Biram 21 - 11 B Collinge
QUALIFIER
C Chapman 13 - 21 Allan Rushton
A Lowe 21 - 12 P Biram


Winton Social Saturday 11th May 11.00

1st rd
MIKE NAUGHTON 21-11 ROB O'SHEA
ANDY MURRAY 21-14 ANTHONY RUKIN
JOHN GRACE WO/W/O GARY HOOF
PETE RILEY 8-21 JASON LYNCH
CHRIS JOLLEY 21-09 PAUL WHITEHEAD
PAUL CRAVEN 07-21 JAMES MAINWARING
SID WILLISON 21-W/O GARY MINTON
JOSH PENDLEBURY 12-21 MATT GILLIES

2ND RD
ANDY MURRAY 21-19 MIKE NAUGHTON

Jason Lynch w/o
JAMES MAINWARING 21-09 CHRIS JOLLEY
MATT GILLIES 21-17 SID WILLISON

QUALIFYING GAMES
JASON LYNCH 21-19 ANDY MURRAY
MATT GILLIES 21-19 JAMES MAINWARING

Crompton Bc Saturday 11th May 10.45

1st Round

N Greenhalgh 21 - 14 M Nation
J Duckworth 21 - 8 D Lee
J Dearden 21 - 19 K Gledhill
Adam Rushton 21 - 13 S Mellor
K Kirby 9 - 21 B Seville
M Hargreaves 21 - 15 M Lingard
J Ashton 19 - 21 M Pollard
J Lewis 21 - 20 C Brooks
2nd Round
N Greenhalgh 21 - 5 J Duckworth
J Dearden 21 - 7 Adam Rushton
B Seville 18 - 21 M Hargreaves
M Pollard 21 - 20 J Lewis
Qualifier
N Greenhalgh 21 - 11 J Dearden
M Hargreaves 21 - 19 M Pollard


Prestwich Cons Gary Ellis & Curtis Mellor
Black Lane Bc : Dave Wricht & Kevin Newbory
Grapes Thursday Jack Hargreaves & Colin Leishman
Hadfield Bc Gareth Gwillam & Chris Heynes
North Chadd : Lee Schofield & Neil Slattery

Gtr Manchester County Merit Finals day.Saturday 15th June 11.00 start.at Stanley Cons Bury BL9-9AY

x

GM 2019 MERIT RESULTS

1st R

M Gillies 17 v 21 C Leishman

N Slattery 18 v 21 M Hargreaves

C Haynes 21 v 20 J Lynch

A Lowe 21 v 12 A Higgins

2nd R

C Leishman 21 v 19 M Hargreaves

C Haynes 18 v 21 A Lowe

J Hargreaves 21 v 20 A Rushton

C Mellor 14 v 21 N Greenhalgh

P Wakeling 7 v 21 G Gwilliam

D Wright 14 v 21 C Bly

K Newbury w/o v G Ellis

M Jordan 21 v 6 L Schofield

Last 8

C Leishman 14 v 21 A Lowe

J Hargreaves 21 v 9 N Greenhalgh

G Gwilliam 21 v 6 C Bly

K Newbury 16 v 21 M Jordan

Semi Finals

A Lowe 15 v 21 J Hargreaves

G Gwilliam 21 v 10 M Jordan

FINAL

J Hargreaves 21 v 6 G Gwilliam

GM would like to thank all the clubs who hosted the qualifing events & Stanley Cons for hosting the Final Day.

GREATER MANCHESTER VETS MERIT WILL BE A ONE DAY COMP PLAYED AT PRESTWICH CC. HEYS RD . M25 1BZ
ON 10th June at 10-30. Players must be 60 years of age before the date
x

GM VETS MERIT RESULT held at Prestwich CC

1st round

J Woodward 21 - 17 D Gibbons

S Atkinson 19 - 21 R Newton

M Bennett 21 - 5 C Lord

T Heyes 20 - 21 B McCallister

L Lambert 21 - 9 S Williamson

F Cassidy 11 - 21 P Whitehead

M Gee 11 - 21 C Massey

B Mallon 21 - 14 B Carter

2nd Round

J Woodward 10 - 21 R Newton

M Bennettt 21 - 9 B McCallister

L Lambert 17 - 21 P Whitehead

C Massey 20 - 21 B Mallon

S Flynn 13 - 21 M Holden

M Lockley 21 - 18 D Robinson

P Murphy 18 - 21 B Seville

M Goddard 14 - 21 M O Donnell

3rd Round

R Newton 21 - 17 M Bennett

P Whitehead 13 - 21 B Mallon

M Holden 10 - 21 M Lockley

B Seville 14 - 21 M O Donnell

Semi Final

R Newton 19 - 21 B Mallon

M Lockley 16 - 21 M O Donnell

Final

B Mallon 18 -21 M O Donnell

GM would like to thank Prestwich CC for there assistance in the running of this event .

Mixed pairs to be played on Bank Holiday Monday 6th May at Stalybridge Rec this event was won by Mr & Mrs Mark Sutton beating N Fryer & J Owen in the final 

SJ Plumbers one day 64 at Winton social on 5th Oct at 10am.

Pairs KO - Harold Barlow Memorial County pairs 6th.£20 played in the Prestwich and Whitefield area

BLESMA Trophy - Marstons Blesma Trophy 30th to 4th Oct £6 at Tonge social and bowling club

Next Meeting